Orban, Kiev’de Zelenskiy’le görüştü: ‘Ateşkes, barış görüşmelerini hızlandırabilir’

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, bugün Ukrayna’nın başkenti Kiev’e giderek Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile bir araya geldi. İki lider, görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu. Orban ve Zelenskiy’nin gündeminde, 24 Şubat 2022’den bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşı da vardı. Bugünkü ziyaret, aynı zamanda Orban’ın savaşın başından bu yana geçen 28 ayda ülkeye yaptığı ilk ziyaret oldu.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Orban, basın toplantısında, Zelenskiy’den Rusya ile ‘hızlı bir ateşkesi’ değerlendirmesini istedi, bunun barış görüşmelerini hızlandırabileceğini söyledi. Orban ayrıca Macaristan’ın Ukrayna ile çok daha iyi ikili ilişkilerinin olmasını istediğini, ülkesinin Ukrayna ekonomisinin modernleştirilmesinde rol oynamaya hazır olduğunu ifade etti. İki ülke arasındaki pek çok konunun çözüme ihtiyaç duyduğuna işaret eden Macaristan Başbakanı, ikili meseleler konusunda ilerleme kaydetmek istediğini, Ukrayna’daki Macar azınlık konusunda ilerleme için şans olduğunu da kaydetti.

‘KAPSAMLI BİR İKİLİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALAMAK İSTERİZ’

The Guardian gazetesine konuşan bir kaynağın verdiği bilgiye göre, Viktor Orban’ın Kiev’e ziyaret planı, Ukrayna’da Macaristan sınırına yakın yaşayan ve Macarca konuşan azınlığın hakları konusunda uzun süredir devam eden müzakerelerin ardından geldi. Kaynak, “Görüşmenin ön koşulu, vatandaşlık haklarının çözülmesiydi. Son haftalarda anlaşmaya varıldı. Bunu bir başarı olarak duyurabilecekler” ifadelerini kullandı.

Orban, bugün düzenlenen basın toplantısında da Ukrayna ile ilişkileri geliştirme ve kapsamlı bir ikili işbirliği anlaşması imzalama istediğini dile getirdi. Zelenskiy de toplantıda yaptığı konuşmada, bugün yaptıkları görüşmenin Ukrayna ve Macaristan arasında gelecekte yapılacak ikili anlaşmanın temelini oluşturabileceğine işaret etti.

‘GÖRÜŞMELER BARIŞI TESİS ETME OLASILIKLARINA ODAKLANACAK’

Aynı zamanda Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi olan Macaristan’ın Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna’ya yapılan askeri ve mali yardımlara ve Rusya’ya yönelik yaptırımlara büyük ölçüde karşı çıkıyor. Orban’ın Kiev ziyareti, ülkesinin Avrupa Birliği dönem başkanlığını altı aylığına devralmasından bir gün sonra gerçekleşiyor. Moldova’nın yanı sıra Ukrayna ile AB üyeliği süreci de haziran ayı sonu itibarıyla resmen başlamış bulunuyor.

Orban’ın sözcüsü Zoltán Kovács, ziyaret öncesinde sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden yaptığı açıklamada, “Görüşmeler, barışı tesis etme olasılıklarına ve aynı zamanda Macaristan-Ukrayna ikili ilişkilerindeki meselelere odaklanacak” demişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir