Şovu onlar yardımı Türkiye yaptı! Veriler açıklandı

  •    Haber7-ÖZEL

İsrail’in Gazze’de 7 Ekim‘de başlattığı katliam artarak devam ediyor. On binlerce insanın katledildiği, masum kadın ve çocukların acımasızca soykırıma uğradığı Gazze’de, dünya Filistin halkının yanında olmak için yoğun çaba sarf ediyor. ABD ve Batı Gazze‘ye düzenlediği yardımları uçaklarla adeta bir gösteriye çevirirken, Batılı ülkelerin yardımlarının aslında çok küçük düzeyde olduğu öğrenildi. Gazze’ye asıl yardımı ise Türkiye, BAE ve Suudi Arabistan‘ın yaptığı belirlendi. 

İLK İNSANİ YARDIM ŞOVLA BAŞLADI

Hamas-İsrail savaşının başlamasının ardından İsrail’in Gazze’yi açık hava hapishanesine çevirdi. Kenti bir yandan yerle bir ederken bir yandan da insanları açlık ve susuzlukla baş başa bıraktı. Gazze‘de onlarca çocuğun açlıktan ölmesi ve dünya halklarının tepki göstermesinin ardından İsrail’in binlerce insanı katletmesine destek veren ABD, Ürdün ortaklığında havadan 2 Mart’ta ilk insani yardımı gerçekleştirdi.

 DÜNYANIN GÖZÜNÜ BOYAMA FIRSATINI KAÇIRMADILAR

ABD’nin Gazze‘ye havadan yardım ulaştırma görüntülerini şova çevirmesi, İsrail’in katliamına destek veren diğer ülkelere de reklam şansını ortaya çıkardı. Avrupa’da dünyanın gözünü boyamak için açılan bu kapı bütün emperyalist güçleri cezbetti. ABD’nin ardından Fransa 5 Mart günü Gazze’ye havadan yardım ulaştırdı. Fransa’yı ise İngiltere, Almanya ve Belçika gibi ülkeler takip etti. Batılı ülkeler havadan yardım attıkları görüntüleri uluslararası ajanslar aracılığıyla dünyaya servis etti.

YARDIM LİSTESİNE BİLE GİREMEMİŞLER

Ancak geçtiğimiz gün Gazze’ye yardım oranlarının açıklanmasıyla aslında şov yapan ABD ve Batı‘nın neredeyse hiçbir yardımda bulunmadığı, görüntüleri dünyaya yayarak sadece göz boyadığı tespit edildi. Gazze’ye tüm yardımların İsrail kontrlünde girişi sağlanırken, İsrail yönetimi son verileri açıkladı. İsrail Savunma Bakanlığına bağlı Bölgelerdeki Hükümet Faaliyetleri Koordinatörlüğünün (COGAT) internet sitesinde yayımlanan verilere göre, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze Şeridi’ne en çok insani yardım ulaştıran ülkelerin başında Türkiye geldi. 

TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA

Gazze’ye en çok insani yardımı yüzde 26 ile Birleşik Arap Emirlikleri sağlarken ikinci ülke Türkiye oldu. Türkiye yüzde 23’lük oranla ikinci sırada Suudi Arabistan ise yüzde 16 yardım oranıyla üçüncü sırada yer aldı. Havadan paraşütlerle gösteri yapan ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Belçika gibi ülkelerin ise en çok yardım yapan 12 ülkenin arasına bile giremediği ortaya çıktı. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir