SpaceX, Starship’i Bir İlki Gerçekleştirmek İçin Ağustos’ta Yeniden Fırlatmayı Hedefliyor

Elon Musk’tan gelen son bilgilere göre SpaceX, Starship roketini beşinci kez Ağustos ayı başlarında uçurmayı hedefliyor. Şirket, Starship’in fırlatma ve iniş profilinin tüm yönlerini ince ayar yapmak için testlerinin risklerini kademeli olarak arttırdı.

Starship’in dördüncü test uçuşu geçtiğimiz ay gerçekleşti ve roketin ilk aşama güçlendiricisi ilk kez okyanusa başarılı bir şekilde iniş yaptı. SpaceX bir sonraki testte en önemli şeyi yani kule kapma (tower catch) denemesini gerçekleştirecek. Kule kapma testinin amacı roketi fırlatma rampasına geri döndürmek ve roketi hızlı bir şekilde yeniden kullanılabilir hâle getirmek.

SpaceX, beşinci test uçuşundan önce, kule kapma testine hazırlanmak için geçtiğimiz ayın başlarında kule kapma kollarıyla testlere başladı. Starship’in iniş profili, hızlıca yeniden kullanılabilirliği sağlamak için roketin fırlatma rampasına geri dönmesini gerektiriyor. SpaceX bunu başarmak için 71 metre uzunluğundaki güçlendiriciyi, ikinci aşama Starship’i fırlatmadan önce güçlendiriciye yerleştiren kule kollarıyla yapacak.

Kule kapma girişimi sektörde bir ilk olacak ve şimdiye kadar SpaceX’in bu kritik testle epey ilerlediği görülüyor. Şirketin bu hafta başlarında paylaştığı dördüncü Starship uçuşunun video özeti, 5. uçuşla birlikte bir kapma denemesinin gerçekleşeceğine işaret ediyordu. Ayrıca Starbase’den gelen görüntüler SpaceX’in beşinci test uçuşuna ikinci bir fırlatma kulesi inşa ederek hazırlandığını da gösteriyor. Bir roketi bu şekilde kapmaya çalışmak, şirketin test sırasında üstlenebileceği en riskli girişimlerden biri olsa gerek ve güçlendiricinin fırlatma rampasını yok etme olasılığ da var., SpaceX önceden hazırlık yapmazsa sıradaki testleri aylarca geciktirebilir.

Nitekim geçen yıl ilk uçuşta platformun tabanı yerle bir olmuştu. Bir daha aynı senaryo gerçekleşirse SpaceX’in Teksas operasyonları incelemeye alınabilir. Unutmadan SpaceX’in ikinci aşama Starship ay iniş aracını Ay’a göndermek için roketi yörüngede yakıt doldurması ve operasyonlar için uzayda bir yakıt tankeri kurması gerekeceğini söylemiş olalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir