UEFA sponsorlarının Nazi geçmişi

EURO 2024 son 16 turunda Avusturya’yı 2-1 mağlup eden A Milli Takım’da goller Merih Demiral’dan gelmişti. Demiral’ın attığı gol sonrası bozkurt işareti yapması ise büyük ses getirdi. UEFA Disiplin Kurulu’na gönderilen dosyada daha önce yaşanmış çok sayıda örneğe yer verilip bozkurt işaretinin Anadolu, Orta Asya ve dünyanın birçok yerindeki Türk kökenli halkların 1000 yıllık simgesi olduğu öne çıkarıldı. UEFA, Merih Demiral’a “genel davranış ilkelerine uymaması, temel terbiye kurallarını ihlal etmesi, spor etkinliklerini sportif olmayan gösteriler için kullanması ve futbol sporunu itibarsızlaştırması” bahanesiyle 2 maçtan men cezası verdi. Böylelikle Türk Milli Takımı’nın en etkili oyuncularından biri etkisiz hale getirilmiş oldu.

‘IRKÇI’ İTHAMI YAPAN UEFA’NIN TARTIŞMALI SPONSORLARI

Öte yandan UEFA EURO 2024 resmi sponsorları arasında, dünyada ırkçılığın sembolü olan Nazilere destek verdiği açık kaynaklarda yazan büyük şirketler bulunuyor.

ADIDAS

Adolf(Adi) ve Rudolf(Rudi) Dassler Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan Herzogenaurach şehrinde doğmuş ve yetişmiş iki kardeştir. Babalarının izinden gidip 1924 yılında annelerinin çamaşırhanesinde Gebrüder Dassler Schuhfabrik’i (Dassler Kardeşlerin Ayakkabı Fabrikası) kurdular. Adolf ayakkabıları üretirken Rudolf da bu ayakkabıların satışını yapmaktan sorumluydu. Hitler’in Almanya’da yükselişi ve ekonomiye getirdiği iyileştirmeler ile birlikte iki kardeş 1933 yılında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’ne (Nazi Partisi) üye oldular. İlerleyen günlerde iki kardeşin arası açılsa da Adolf, Nazi Partisi’nin silahlı gücü olan Wehrmacht için savaş botu üretti. 1948 yılına gelindiğinde ise Adolf işe ayrı devam etme kararı aldı. Rudolf’un karşı çıkmasına ve küçük bir şehir içinde iki ayakkabı fabrikasının fazla olacağını söylemesine rağmen Adolf kararından geri adım atmadı ve iki kardeş ayrıldı. Nehrin iki yanına ayrıldılar ve yaptıkları anlaşma gereği Dassler ismini ürünlerinde ve şirketlerinde kullanmama kararı aldılar. Adolf çalışanların 40’ını alıp kendi isim ve soyisminin karışımı olan Adidas’ı kurdu. Rudolf ise çalışanların 13’ünü alıp kardeşinin izinden gidip şirketi için Ruda ismini koydu fakat daha sonra daha atletik geldiği için ismi Puma’ya çevirdi.

EURO 2024’TE FORMA KRİZİ

Öte yandan Almanya Milli Takımı’nın forma sponsoru da olan Adidas, İkinci Dünya Savaşı döneminde Nazi SS birlikleri sembolüne benzerliği nedeniyle 44 numaralı milli formaların satışını yasakladı.

COCA COLA

1936 senesinde, Nazi propagandasının başındaki kişi olan Hermann Göring’in yabancı markaların Almanya’ya girişini durdurması, Coca-Cola’yı harekete geçirdi. Nazi rejimiyle anlaşan Coca Cola, reklam afişlerinde kola içen Nazi gençliğinin ve gamalı haçın; arka yüzünde de Führer’in fotoğrafının bulunmasını kabul etti. 1941 yılında Almanya Avrupa’daki en büyük pazar haline gelirken, ABD hükümeti markanın Almanya’ya olan ihracatını durdurdu. Bunun üzerine Coca-Cola’nın Almanya temsilcisi, Nazi gençliğine hitap eden yeni içeceği Fanta’yı piyasaya sürdü.

ENGELBERT STRAUSS

1948 yılında Almanya’da kurulan şirket ilk yıllarda süpürge ve fırça üretirken 1948 yılında İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Engelbert Strauss aile ticaret geleneğini sürdürdü ve kendi adını taşıyan şirketi kurdu. Ürün yelpazesini iş koruma kıyafetlerini de kapsayacak şekilde genişletti. İlk ürünler, şirketin portföyünde hâlâ merkezi bir rol oynayan eldivenlerdi. 1960’lı yıllarda şirket postayla sipariş işine geçti ve 1973 yılında katalog işine başladı. Ürün yelpazesi giderek giysi ve ayakkabıları da kapsayacak şekilde genişletildi. Bugün aile şirketini üçüncü ve dördüncü nesil ortak yönetiyor. Engelbert’in oğlu Norbert Strauss ve iki oğlu Steffen ve Henning Strauss genel müdürlerdir. Şirkette yaklaşık 1.500 personel çalışıyor. Alman milliyetçilerinin sıklıkla tercih ettiği markalardan biri olarak tanınıyor.

BITBURGER

Almanya merkezli bir bira markası olan Bitburger, özellikle Arjantin’de yaşayan Neo Naziler arasında oldukça popüler bir içecek olmasıyla biliniyor.

DEUTSCHE BAHN

Almanya’nın demir yolları şirketi olan Deutsche Bahn AG’nin merkezi Berlin’de. 1994 yılında doğu ve batı Almanya demiryollarının birleşmesiyle ortaya çıkan anonim şirketin bünyesinde 200 yan kuruluş bulunuyor.

DEUTSCHE TELEKOM

Almanya’da posta ve telefon hizmetlerinin özelleştirilmesiyle ortaya çıkan ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren şirketler grubu. Merkezi Bonn’da bulunuyor.

ERGO

Münih Re’ye ait Avrupa’nın en büyük sigorta gruplarından biri. Başta Avrupa ve Asya olmak üzere 20’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

WIESENHOF

Yine bir Alman şirketi olan Wiesenhof, kümes hayvanı üretici ve işleyicisi…

UEFA’NIN DİĞER SPONSORLARI KİMLER

UEFA ya da açılımıyla Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin düzenlediği farklı organizasyonlarda başka başka sponsorları bulunuyor.

UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorlarından MasterCard, Neo Nazi ve aşırı sağ gruplara finansal destek verdiği gerekçesiyle sıklıkla boykot ediliyor. Kredi kartı ödemelerini işleyebilmek, nefreti yayma çabalarını finanse etmek için çevrimiçi bağışlara, aboneliklere ve ürün satışlarına ihtiyaç duyan beyaz milliyetçiler için önemli. MasterCard’ın aldığı önlemler sonrası kredi kartı ödemelerini işleme koyamayan beyaz üstünlükçüler, çoğu zaman hayranlarının çoğu için fazlasıyla külfetli olan Bitcoin veya çekler yoluyla bağış istemek zorunda kalıyor.

UEFA Şampiyonlar Ligi tüm sponsorları:

Playstation
Pepsi Max
Lay’s
FedEx
Mastercard
Just Eat
Expedia
Heineken
Oppo
Türk Hava Yolları

UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Avrupa Konferans Ligi tüm sponsorları:

Molten Corporation
Hankook
Laufenn
Enterprise
Just Eat
Swissquote
Strauss
Bwin
Heineken

UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi sponsorları:

Heineken
Just Eat
Lay’s
Visa
Adidas
Euronics
Grifols
Hublot

Gözde S. Kadıoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir